Facebook Ad Sistemi

Facebook Ad Sistemi

Facebook ad sistemi, Facebook’un gerçek ad ve soyad için geliştirmiş olduğu bir sistem olarak açıklanabilir. Peki nasıl bir çalışma prensibi mevcut?

Günümüzün en büyük siteleri arasında bizlerin karşısında yer alan Facebook, 3 milyar civarında aktif kullanıcı sayısı ile pazarda büyük bir yer ediniyor. İnsanların ilgisini çekmekte oldukça başarılı olan şirket, yaptığı birçok çalışmayla gönülden beğeni toplamayı beceriyor. Bildiğiniz üzere Facebook, bazı konulara büyük bir önem gösteriyor. Bunlardan birisi de kullanıcıların gerçek ad ve soyad kullanması olayı. Eğer bir kişinin adı ve soyadının gerçek olmadığına dair bir bilgi ulaşırsa bu durumda Facebook, ek önlemler alıyor.

Facebook Ad Özelliği ve Kullanımı

Firma, Facebook kullanıcılarının gerçek ismini kullanmasını istiyor. Bu doğrultuda çeşitli yöntemler uyguluyor. Eğer bir kullanıcının Facebook hesabında gerçek ad ve soyadını kullanmadığı bilgisi alınır ise bu doğrultuda o hesap için bazı değişiklikler uygulanıyor. Bu bilgi çeşitli yollarla alınabilir. Ya algoritma şüphelenir ya da bir kullanıcı şikayet ederse bu şekilde o hesaba bazı kısıtlamalar yapılır.

Facebook ad sisteminde bilinmesi gereken bir diğer şey kısıtlama uygulanan hesabın kısıtlamasının nasıl kaldırılacağı oluyor. Eğer bir hesapta kısıtlama mevcut ise bu doğrultuda bazı özellikler kullanılamaz. Kısıtlama olan bir hesapta doğrulama işlemini uygulamak gerekir. Bunun için Facebook’a kimlik belgesi, üyelik kartı veya posta gibi çeşitli belgeler arasından birinin yüklenmesi gerekir. Bu belgede yer alması gereken şey ad ve soyad ile birlikte bazı bilgilerin görünmesi. Bu şekilde hesap doğrulama süreci başlayabilir ve onaylanırsa hesap doğrulanır.

Ad ve Soyad Kullanımı

Kullanıcıların Facebook ad sistemi ile beraber bu sistemin nasıl kullanılması gerektiğini de bilmesi gerekiyor. Facebook’ta bu konuda bilinmesi gereken şeylerden birisi bazı isimlerin kullanılmasının yasak olduğu. Eğer Facebook’ta bir ünlünün ismi girilirse bu doğrultuda uyarı alınabilir ve başka isim girilmesi istenebilir. Eğer isminiz o ise yine de Facebook, bu ismi kabul etmeyebiliyor. Yani bazı ünlülerin isimlerini o isme sahip olsanız dahi kullanmak yasak.

Ad ve soyad kullanımı ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer husus ad ve soyad girerken bazı şeylere izin verilmediği. Bunlardan birisi semboller oluyor. Kullanıcılar isimlerinde sembollere yer veremiyor. Çünkü Facebook, gerçek ad ve soyada büyük önem gösteren bir firma. Bundan dolayı doğru isimlerin girilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra tekrarlayan karakterlerin kullanımının da yasak olduğu belirtiliyor. Yasak olan diğer şeyler şu şekilde bulunuyor:

  • Sayı kullanımı

  • Noktalama işaretleri

  • Sıra dışı büyük harfler

  • Farklı dillerde karakterler

  • Unvan

  • Sözcük veya ifade kullanma

  • Rahatsız edici içerikler

Facebook, bu sistem ile ilgili bazı detayları da açıklıyor. Bunlardan birisi takma adlar ile ilgili olmakta. Facebook ad sisteminden faydalanan bir kullanıcı takma ad eklemek isteyebilir. Facebook, buna izin veriyor. Bu konuda şunu ifade ediyor: Takma ad, ilk veya ikinci isim olarak kullanılabilir. Platformun yaptığı bir diğer açıklamada kullanıcıların evlenmeden önceki soyadını yazmaları konusunda da izin veriliyor fakat bunu ad ve soyad kısmına yazmak yerine profil detaylarına eklemeye imkan sağlanıyor. Eğer özel bir ad ile hesap oluşturulmak isteniyor ise bunun için sayfa kurmak gerekiyor. Bu şekilde ad ve soyad dışında isimler kullanılabiliyor.

Bunun yanı sıra tek adı olan insanların bu konuda ne yapması gerektiği de merak ediliyor. Ya ad ile soyad aynı yazılacak ya da Facebook ile iletişime geçilerek form doldurulması gerekecek. Bu şekilde işlem tamamlanıyor.