Facebook Marketplace Nedir ?

Ülkemizde yasal olarak kullanılmaya başlayan Facebook Marketplace birçok kullanıcı tarafından ilgi görmüştür. Facebook, zaman geçtikçe birçok yeni özellikleri ile birlikte kullanıcılara sunmuştur. MarketPlace, yurt dışında popüler olan bir sistemdir. Yakın zamanda Türkiye pazarına entegre edilip kullanıma açılmıştır. Bu uygulama Sahibinden.com ve Letgo gibi popüler olan şirketlerden esinlenerek ortaya çıkmıştır.

Facebook Nedir?

Facebook, 04 Şubat 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulmuş sosyal paylaşım platformudur. Bu uygulamanın varoluş amacı Harvard Üniversitesi öğrencileri rahatça iletişim kurmaları için tasarlanmıştır. Daha sonra herkesin ulaşımına açılmıştır.

İlk sosyal medya uygulaması olarak bilinen Facebook insanların birbirleriyle iletişim halinde olma olanağı veren, duygu ve düşüncelerinizi belirtebileceğiniz video, fotoğraf, müzik gibi yazılı ve görsel olarak paylaşım yapabileceğiniz bir sosyal medya platformudur. Kullanıcıların Facebook uygulamasında paylaşım yapabilmeleri ve tanıdığı diğer kullanıcıları bulabilmeleri için kişisel bir profil oluşturması gerekmektedir. Günümüzde 1 milyar kullanıcıya aşkın Facebook hesabı bulunmaktadır.

Facebook Hesabı Nasıl Açılır?

Günümüzde hemen hemen herkesin Facebook hesabı bulunmaktadır. En çok tercih edilen sosyal medya uygulaması olan Facebook'a kayıt olmak oldukça basittir. İlk olarak hesap açabilmeniz için 13 yaşından büyük olmanız ve geçerli bir e-posta adresiniz bulunması gerekmektedir. Diğer bir seçenek ise cep telefonu numaranız ile kayıt olmanız mümkündür.

Ad, soy ad , doğum tarihi gibi kişisel bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız sizin için daha iyi olacaktır. Hesabınızın şifresini unutur veya çalınma gibi bir durum olursa vermiş olduğunuz bilgiler ile hesabınızı geri alabilirsiniz. Bilgilerinizi yazdıktan sonra kaydol butonuna basarak sistemin sizlere göndermiş olduğu onay kodunu girerek Facebook hesabı oluşturmuş oluyorsunuz.

Facebook MarketPlace Nedir?

Günümüzde internetten satış çok hızlı bir şekilde gelişiyor. İnternet satışının gelişmesiyle birlikte e-ticaret kanalları da hızla çoğalıyor. Peki Facebook MarketPlace nedir? Facebook MarketPlace altyapı olarak çok eskilere dayanan ancak yakın zamanda ortaya çıkmış bir alışveriş yeridir.

Şuan yaklaşık olarak 60 ülkede kullanılan bu uygulama kullanıcılar arasında tercih edilen bir e-ticaret sitesi haline gelmiştir. Alıcılar ve satıcılar Facebook üzerinden iletişime geçiyor. Online ödeme ya da yüz yüze ödeme seçeneğiyle arabadan motosiklete, telefondan giyime her türlü alışverişinizi Facebook MarketPlace üzerinden yapabilirsiniz. Eğer alıcı değil de satıcı olmak istiyorsanız en basit şekilde Facebook MarketPlace'dan kendinizi deneyebilirsiniz. Hangi ürünlerin satıldığına, ürünlerin satış hacmine ve rekabeti analiz ederek iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

MarketPlace Nasıl Açılır?

Marketplace kullanabilmeniz için ilk olarak hangi bağlantı üzerinden satış yapacağınızı karar vermeniz gerekir. Birçok e-ticaret platformu MarketPlace üyeliğini kabul etmektedir. Belirlediğiniz bağlantı üzerinde market butonuna tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilir ve sonrasında satışını gerçekleştireceğiniz ürünü topluluk kurallarına ve gizlilik sözleşmesine uygun olması gerekmektedir. Ücretsiz olarak paylaşım yaptığınız bu platformda daha çok popüler olan e-ticaret sitelerinde mağazanızı açmak istiyorsanız belirli bir ücret ödemek durumundasınız. Marketplace tarafından alım satım yapılması oldukça basit olması ile birlikte işletmeye satış ağı oluşturur. Böylece marka bilinirliği artar ve maliyet azalır.

MarketPlace'de Ürün Nasıl Yüklenir ?

MarketPlace'de ürünlerinizi yüklemek oldukça kolaydır. Bunları şimdi sizlere adım adım anlatacağız. İlk yapmanız gereken Facebook hesabınıza giriş yapmanızdır. Ekranın solunda ki satırda bulunan MarketPlace butonuna tıklayınız.

Ürününüzün satışını gerçekleştirmek istiyorsanız ikinci el veya kullanılmamış ürünün fotoğrafını çekiniz. İlanınızı oluştururken kullanıcıların dikkatini çekecek başlık oluşturmalısınız. Sonrasında ürün hakkında açıklama yapmalısınız. İkinci el ve sıfır ürün olduğunu veya üründe herhangi bir sorun olup olmadığını açıklama kısmına eklemelisiniz. Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise konumunuz ve ürün için belirlediğiniz fiyattır. Konum eklemek şirket ve kullanıcı için oldukça avantajlıdır. Ürünün fiyatını yazdıktan sonra ''Paylaş'' butonuna basarak MarketPlace üzerinden satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün alıcısı iseniz MarketPlace arama butonuna dilediğiniz ürünü aratıp, almak istediğiniz istediğiniz ürünü filtreleyerek kolaylıkla bulabilmeniz mümkündür. Örneğin filtreleme seçeneğinde konum kısmına bulunduğunuz il veya ilçeyi seçerek sizlere yakın olan ürünleri sayfada görebilirsiniz.