Güvenli Sosyal Medya Şifresi Oluşturma

Güvenli sosyal medya şifresi oluşturmak için ne yapılması gerektiği insanların araştırma yaptığı bir konu olarak bizlerin karşısına çıkıyor.

Bir insan düşünün. Bu insan, dışarı çıktığında evini korumak için kapıyı anahtar ile birkaç kez döndürüp kilitliyor. Pencereleri ve balkon kapılarını da kapalı tutuyor. Gerekirse balkon kapılarını da kilitleyerek ekstra önlem alıyor. Bununla beraber ekstra korunaklı bir ortam için bazı oda kapılarını da anahtarla kilitleyebilir. Bu önlemler dışında bir de güvenlik kamerası ve alarm sistemi kuruyor. Bu şekilde bir güvenlik önlemi alan ve gizliliğe önem gösteren birisi, dijital ortamda da kendi güvenliğini sağlamalı. İnternet güvenliğini sağlamak, pek çok konuda önemli bir yana sahip.

Güvenli Sosyal Medya Şifresi Sahibi Olma

İnternet güvenliği oldukça önemli bir konu. Bir kullanıcı internet güvenliğine önem göstermezse doğrudan veya dolaylı olarak şu sorunlar ile karşılaşabilir:

  • Hesabı başkasının eline geçer.

  • Cihazdaki verileri gizlice toplanabilir.

  • Verileri toplandığı için başkaları tarafından rahatsız edilebilir.

  • Kendi adına paylaşımlar ile karşılaşabilir.

  • Kendi adına açılmış hesaplar ve işlemler ile karşı karşıya kalabilir.

Bunun gibi tehlikeli olaylara davetiye açabilecek olan bu durumdan korunmanın adımlarından birisi gizliliği sağlamak ve güvenli bir hesap kullanmak. Bu konuda güvenli bir sosyal medya şifresine ağırlık veriyor olacağız. Güvenli sosyal medya şifresi ile beraber hesabın şifresini bulmak da zorlaşır fakat yalnızca güvenli bir şifreye sahip olmak yetmez, ayrıca cihaz güvenliği ve hesap güvenlik ayarları da önemli bir detay.

Şifreyi güçlendirmenin yollarından birisi uzun karakterli şifrelere ağırlık vermek oluyor. Bir hesabın şifresi ne kadar uzun olursa hesap da o kadar güçlü hale geliyor. Bunu örnekle açıklamak daha anlaşılır olacak. Örneğin yalnızca Türkçe alfabeden oluşan karakterlerle bir şifre oluşturalım. Bunun için 29 farklı harf mevcut. Şifre, 3 karakterli olsun. Bu doğrultuda 24.389 farklı kombinasyon bulunuyor. Eğer şifre, 5 karakterli olursa 20.5 milyon farklı şekilde yer alabilir. Kısacası karakter sayısının artması şifreyi kırma zorluğunu kat kat arttırıyor. Şunu ifade edelim ki milyonlarca kombinasyon, güçlü bir sistemde kısa sürede kırılabilir. Bundan dolayı uzunluğun en az 32 karakter olmasını tavsiye ediyoruz.

Güvenli sosyal medya şifresi oluşturmak için bir diğer kriter olarak harfler ve sayılarla beraber özel karakterleri kullanmayı ifade edebiliriz. Özel karakterler ünlem işareti, virgül, nokta ve yüzde gibi işaretler olarak açıklanabilir. Harf, sayı ve özel karakter karışımı ile bir şifreye yer vermek şifre kırmayı ciddi anlamda zorlaştırıyor. Çünkü o kadar çok karakter var ki bu, kombinasyonları da ciddi oranda arttırıyor. Özetle bir kullanıcı, şifre belirlerken en az 32 karakter yapıp aynı zamanda karmaşık karakterlere de yer vererek şifresini çok güvenli bir hale getirebilir.

Güvenli bir hesaba sahip olmanın pek çok yolu mevcut. Bunlardan birisi olarak siz değerli kullanıcılarımız için şunu açıklayabiliriz ki anlamsız şifreler oluşturulmalı. Anlamlı şifrelere yer vermek, şifrenin kolay bir şekilde çözülmesi anlamına geliyor. Çünkü kötü amaçlı yazılımcılar, önce anlamlı bazı ifadelere yer vererek şifreyi kırmaya çalışır, sonra karmaşık ifadelere geçer. Bundan dolayı anlamlı olmayacak şekilde şifreler belirlenmeli. Yani harf, sayı ve özel karakterlerin karışık olduğu ifadeler şifreyi güçlü tutar. Örneğin bu konuda Google Chrome gibi bir tarayıcı kullanılabilir. Bu tarayıcı, otomatik şifre oluşturarak şifreyi kaydeder. Bu sayede şifre, unutulmadan kullanılabilir.