Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Kurtarılır?

Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Kurtarılır?

“Instagram hesabım çalındı” diyenler ve bununla birlikte ne yapılması gerektiğini araştıranlar bulunuyor. Aslına bakarsak bu konuda yapılabilecek şeyler var.

Instagram, 2010 yılında kurulan ve 2012 yılında küçük bir ekip ile Facebook’a satılan bir şirket. Günümüzde Meta çatısı altında yer alan Instagram uygulaması, 2012 yılında 1 milyon kullanıcıya erişim sağlıyordu. Günümüzde ise yaklaşık olarak 1 milyar aktif kullanıcı sayısı ile adından söz ettiren bir uygulama. Facebook kadar büyük bir platform olmasa da hatırı sayılır bir kitleye ev sahipliği yapan bu uygulama, şu anda dünya çapında özellikle gençler tarafından yoğun bir ilgiyle kullanılıyor. Bu doğrultuda bazı kullanıcılar, hesap çalınma durumu ile karşılaşabilir. Peki bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Instagram Hesabım Çalındı

Instagram hesabı çalınan bir kullanıcının yapması gerektiği şeylerden birisi öncelikle gerçekten hesabının çalınıp çalınmadığını incelemesi. Bazen şifresini unutan bir kişi bile böyle bir yanılgıya düşebiliyor. Yine de bu konuda anlatacaklarımız her türden hesap giriş sorununu destekler nitelikte olacak. Yapılabilecek ilk şey şifre değiştirme ekranına ulaşmak. Eğer bir Instagram kullanıcısı, şifresini unuttuysa veya bildiği halde giriş yapamıyor ise en basit adımlardan birisi olan şifre değiştirme talimatlarına uymalı.

Şifre değiştirirken gerekli bilgiler arasında e-posta veya telefon numarası gerekiyor. Eğer kullanıcının e-posta adresi farklı ise bu doğrultuda hesabına bu şekilde ulaşamaz. Telefon numarası da değiştiyse veya eski bir numara ise bu seçenek de eleniyor. Eğer ki şifre değiştirme kodu geldiyse bu şekilde şifre güncelleme işlemi uygulanabilir.

“Instagram hesabım çalındı” diyen kullanıcılar şifresini bu şekilde değiştiremediyse bir diğer aşamada yapılması gereken şey Instagram hesabına bağlı olan e-posta adresinde bulunan gelen kutusunu kontrol etmek. Eğer kötü amaçlı kullanıcı, hesabı çaldıysa e-posta adresini değiştirmiş olabilir. Gelen kutusunda bu olay ile alakalı bir bilgi yer alır. Bu mesajda bu işlemi sizin yapmadığınıza dair bir kısım bulunur ve altında bağlantı yer alır. Bu bağlantıya girdikten sonra şifre güncellenir ve e-posta eskisi gibi kalmaya devam eder. Bu doğrultuda yapmanız gereken şey hesap güvenliğinizi arttıracak adımlar atmanız olacak.

Bazı kullanıcılar e-posta adresini unutmuş olabilir veya telefon numarasını değiştirdiği için hesaba erişim sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu konuda yapılması gereken şey e-posta adresinin şifresini bulup o hesaba erişmeye çalışmak. Eğer birkaç adım uygulandıysa ve başarılı olunmadıysa son olarak sizlere Instagram destek ekibi ile iletişime geçmeyi tavsiye ediyoruz. Firmaya düzgün bir şekilde bilgi sunulmalı ki operasyon başarılı olsun. Gerekli bilgiler sağlandıktan sonra kullanıcılar için kimlik doğrulama istenebilir. Şunu ifade edelim ki hesaptaki bilgilerin ve fotoğrafların kimlik belgesi ile eşleşmesi gerekir. Yoksa hesap büyük ihtimalle kurtarılamaz.

Birçok kullanıcı “Instagram hesabım çalındı” dediğinde farklı çözüm arayışlarında da yer alabilir. Verebileceğimiz bir diğer yol selfie videosu çekmek. Instagram ekibi, sizin hesabınızın bulunduğu ve sizin bilgilerinizin yer aldığı bir hesap için bu konuda selfie çekme talebinde de bulunabiliyor. Selfie çekme yönteminin amacı, kişinin gerçekten o olup olmadığını anlamak. Bu doğrultuda kullanıcılar için farklı açılarda çekim dahi istenebiliyor. Kimlik onaylama aşaması için önemli bir adım olan selfie ile çekim sonrasında yeni e-posta adresi veya telefon numarası verilir ve bu şekilde şifre güncellenerek hesap kurtarılmış olur. Umarız bu konuda anlattığımız bilgiler siz değerli okurlarımız için faydalı olmuştur.