İnstagram Hesap Çalma Suçu Ve Cezaları

Başkasının Instagramını çalmak suç mu? Bu soru günümüzde birçok kişi tarafından sorulur. Özellikle hesabının güvenliğinden endişe duyan kişiler bu soruyu sıklıkla düşünür.

Instagram tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılır. Teknolojinin gelişmesi sayısız kolaylık sunmakla beraber, bazı dezavantajları da getirmiştir. Hesapların çalınması da bunlar arasındadır.

Bundan endişelenen kişiler, ilk olarak hesaplarının güvenliklerini kendileri almalıdır. Her ne kadar Instagram bir takım önlemler alsa da, bu durum kişisel önlemlerin alınmasının gereksiz olduğuna işaret etmez.

Dolayısıyla şifreler tahmin edilmesi zor bir şekilde oluşturulmalı ve kişiler hakkında isim, doğum tarihi, hobi gibi bilgiler içermemelidir. Böylece hack işlemleri daha zor olur. Aynı şekilde şifreler kimseyle paylaşılmamalıdır.

Eğer şifrenizin çalınmasını istemiyorsanız, her dijital ortamda aynı şifreyi kullanmamanız da önerilir. Zira bu durum bir şifreniz çalındığında, diğerlerini de riske atar. Bu bakımdan hesap çalma suçu incelendiğinde; bilişim sistemine girme suçunun oluşabilmesi için bir kişiye ait dijital platforma, onun rızası olmaksızın girilmesinin yeterli olduğu görülür.

Instagram Hesabını Çalmalarının Suçu Nedir?

Sosyal medya hesap çalma cezası Türk kanunlarında belirtilir. Dolayısıyla ayrıntılı bilgi için bunun incelenmesi mümkündür. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 243 maddesine göre bilişim sisteminin bütününe ya da bir kısmına hukuka aykırı biçimde giren veya orada kalmaya devam eden kişilere, 1 yıla kadar hapis ya da adli para cezası uygulanır.

Eğer fiil sebebiyle sistemin içerdiği veriler yok olursa yahut değiştirilrise 6 aydan, 2 yıla kadar hapis uygulanır.

Bunun yanı sıra aynı sayılı kanunun 244. Maddesine göre bilişim sisteminin işleyişini engelleyen ya da bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Bilişim sistemindeki verileri yok eden, değiştiren, bozan, erişilmez yapan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir kişiye gönderen kişiler altı aydan üç yıla kadar cezalandırılır.

Siber suçlar hesap çalma için söz konusu kanun maddelerini ayrıntılı olarak incelemek, daha ayrıntılı bilgi sunar.

Hesabına İzinsiz Girilenler Ne Yapmalı?

Instagram hesabı çalışan kişiler her zaman endişelenilir. Eğer hesabınız başka bir kişi tarafından hacklanmişse, mail adresiniz üzerinden geri almanız mümkün olabilir. Bunun için platforma girdikten sonra şifremi unuttum demeniz, ardından da platforma verdiğiniz mail adresine şifre sıfırlama linki yollamanız gerekir.

Ardından şifreyi değiştirerek geri almanız mümkün olabilir. Ancak bu işlemin hızlı yapılması önerilir. Bunun yanı sıra sosyal medya hesabı çalınması suç duyurusu da yapılabilir. Instagram hesabına izinsiz girildiğini öğrenen kişi kolluk makamına ya da Cumhuriyet Başsavcılığına durumu ihbar, şikayet edebilir.

Mağdur yazılı şekilde bunları yapabileceği gibi tutanağa geçirilmesi için sözlü de verebilir. Bundan sonra da gerekli hukuki süreçler başlar.

Sosyal Medya Hesaplarının Güvenliği İçin Ne Yapılmalı?

Sosyal medya hesabı çalınması suç duyurusu kişiler tarafından, bu gibi durumlarda gerçekleştirilebilir. Her Instagram üyesi, bu gibi durumlara karşı neler yapabileceğini bilmelidir. Kişisel güvenlik önlemlerinin yanı sıra riskli, şüpheli sitelere girilmemesi de önem taşır.

Aynı şekilde herhangi bir siteden sizi Instagram hesabınıza yönlendiren sitelere karşı da dikkatli olmanız gerekir.

İNSTAGRAM TÜRK BEĞENİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN      İNSTAGRAM YABANCI BEĞENİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

İNSTAGRAM TÜRK TAKİPÇİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN      İNSTAGRAM YABANCI TAKİPÇİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN