Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram hesap silme işleminin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmak isteyen pek çok kişi mevcut. Bu konuda sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Sosyal ağ platformu Instagram, kullanıcılara sunduğu pek çok olanak ile öne çıkan bir yazılım oluyor. Reels, IGTV, hikaye ve etiket sistemi gibi çeşitli özelliklerle bizleri karşılayan Instagram ağı, bazı kullanıcılar için vazgeçilmez bir platform dahi olmuş olabilir. Kullanıcılara şu bilgiyi vermek istiyoruz ki Instagram, günümüzde özellikle gençlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer. Bununla birlikte bu ağın sunduklarından yararlanmak isteyen kişiler, bazen kısa bir ara vermek, yeni hesap oluşturmak veya farklı nedenlerle hesabı kapatmak isteyebilir. Peki hesap silme işlemi için ne yapılması gerekiyor? Cevabı konumuzda yer alıyor.

Instagram Geçici Hesap Silme Adımları

Bir Instagram kullanıcısı, kısa süreliğine ara vermek için hesabını kaldırmak değil de bir süreliğine askıya almak isteyebilir. Böyle bir karar veren kullanıcı kafa dinlemek, tatil yapmak veya bir süre sosyal medyadan uzaklaşmak istemiş olabiliyor. Bu doğrultuda yapılması gereken şey öncelikli olarak bu bağlantıya tıklamak. Bağlantıya girdikten sonra yapılması gereken bir diğer aşama kullanıcı adını kontrol etmek. Eğer dondurulmak istenen hesap buradaki kullanıcı adı ile eşleşiyor ise diğer aşamaya geçilebilir.

Instagram hesap silme ile ilgili olarak bir diğer aşamada kullanıcıları nelerin beklediğini açıklamak istiyoruz. Instagram, bir sonraki aşamada hesabın neden dondurulmak istendiğine dair bir bilgi almaya çalışıyor. Nedenler arasında şunlar bulunuyor:

  • Arkadaş bulma sıkıntısı

  • Sosyal ağın vakit kaybı olması

  • Kısa süreliğine ara vermek

  • Güvenlik sorunları

  • Bir şeyi kaldırmak isteme

  • Sıklıkla reklamlar ile karşılaşma

  • Yeni hesap açma

  • Kullanım zorluğu ile karşılaşma

  • Diğer

Bu şekilde gerekli nedeni belirten bir Instagram kullanıcısı, sonraki etapta şifresini girmeli. Şifre girme aşaması ile beraber kullanıcı “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna basarak hesabını bir süreliğine askıya almış olur. Instagram üyeleri, yapmış olduğu bu eylem ile beraber hesabını geçici olarak gizlemiş de oluyor. Peki hesap nasıl çözülüyor? Bunun için yapılması gereken şey hesaba tekrar giriş yapmak. Kısaca hesaba giriş yapana kadar hesap askıya alınmış oluyor. Giriş yapıldığı takdirde ise tekrar aktif hale geliyor.

Instagram Kalıcı Hesap Silme Adımları

Instagram hesap silme konusunda uygulanabilecek bir diğer adım hesabı tamamen kaldırma. Bir Instagram hesabını tamamen kaldırmak için yapılması gereken şey öncelikle bu bağlantıya girmek. Bu bağlantıya girdikten sonra kullanıcıların yapması gerektiği bir diğer konu hesabın neden kapatılmak istendiğine dair bilgi vermek. Az önce madde madde anlatmış olduğumuz nedenler arasından birisi seçilebilir veya farklı bir nedeni var ise bu neden yazılabilir. Bu aşamayı geçtikten sonra kalan adımların da tamamlanması ve ardından hesabın silinmesinin talep edilmesi gerekiyor.

Bu konuda bilinmesi gereken bazı şeyler mevcut. Kullanıcılar Instagram hesap silme ile ilgili bu adımları uyguladıktan sonra hesabın ne zaman tam olarak kaldırılacağına dair bilgi almaya çalışabilir. Hesap kaldırma talebinde bulunulduktan sonra hesap hemen kaldırılmıyor. Bir süre daha aktif olarak sırada bekliyor. Bunun amacı Instagram üyesine bir miktar süre tanımak. Eğer hesabın silinme talebi iptal edilmek isteniyor ise hesaba tekrardan giriş yapılabilir. Kaldırma talebinde bulunulan hesaba giriş yapıldığı takdirde hesap silinme süreci iptal ediliyor. Eğer hesaba uzun bir süre girilmezse bir süre sonra otomatik bir şekilde kaldırılıyor ve hesaba bir daha ulaşılamıyor.