İnstagram Nasıl Ortaya Çıktı?

İnstagram Nasıl Ortaya Çıktı?

Instagram giriş günümüzde dünya çapında birçok kişi tarafından gerçekleştirilir. Fotoğraf ve video paylaşım temalı olan uygulama, her yaştan üyeye sahiptir. Kişiler paylaşım yapabilmelerinin yanı sıra birbirleriyle mesajlaşma yapabilir.

Her ne kadar Instagram yıllardan beri kullanılsa da ilk kullanıcıları bile tarihini bilmez. 6 Ekim 2010 tarihinde yayına giren uygulama, Türkçe dahil 31 dilde mevcuttur. Orijinal yazarları Kevin Systrom ve Mike Krieger’dir.

Instagram mobil için geliştirilmiş olup hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde kullanılabilir. Web sürümü olsa da özellikleri daha düşüktür. Dolayısıyla birçok kişi tarafından mobilden tercih edilir.

Instagram’ın Sahibi Kim?

Instagram kim tarafından kuruldu birçok kişi tarafından karıştırılmıştır. Bunun temel nedeni sonradan satılmış olmasıdır. Sosyal medyanın asıl kurucuları Mike Krieger ile Kevin Systrom olsa da 2012 senesine aldıkları bir kararla, uygulamanın tüm haklarını 1 Miyar Amerikan doları karşılığında Facebook kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg’e satmıştır.

Dolayısıyla bu durumun karıştırılmaması gerekir. Günümüzde, Instagram hala bağımsız bir platform olarak yönetilir.

Instagram Tarihi Nasıl?

Instagram kurucuları kadar platformun tarihi de birçok kişi tarafından bilinmez. Platform öncelikle Burbn olarak, Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan San Francisco’da geliştirilmeye başlanmıştır. Bu dönemde Mike Krieger ile Kevin Systrom tarafından, mobil Check-in uygulaması olarak planlanmıştır.

Ne var ki kurucular bunun Foursquare uygulamasına oldukça benzediğini fark ederek bazı değişiklikler yapmıştır. Bu çerçevede fotoğraf paylaşımına odaklanılmış; ismi de Instant Camera ve Telegram kelimelerinden türetilmiştir.

Platformda gerçekleştirilen ilk gönderi, Mike Krieger tarafından, 16 Temmuz 2010 tarihinde South Beach Limanında yayınlanan bir fotoğraf olmuştur. Resmi olarak iOS uygulaması 6 Ekim 2010’a, App Store üzerinden yayınlanmıştır.

Android sürümü ise 3 Nisan 2012 yılında yayınlanmış ve kısa süre büyük bir indirme yakalamıştır. Mayıs 2013 tarihinde bir kullanıcının profilinde etiketlendiği her resmi listeleyen bir özellik tanıtmıştır. Haziran ayında ise 15 saniyelik videoların paylaşımı başlatılmıştır.

Instagram kurucuları sonradan platformu Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg’e satmış olup, bundan sonra Aralık 2013 tarihinde Direct özelliği sunulmuştur. Böylece insanların birbirleri arasında mesaj ve dosya gönderip alabilmesine imkan tanınmıştır.

Bundan sonra da platform yeni güncellemeler almaya devam etmiştir. Bu günümüzde de devam eden bir süreçtir.

Instagram Fotoğraf Filtreleri Nelerdir?

Instagramher kullanıcıya, resimlere uygulanabilecek fotoğraf filtreleri sunar. Bunlar oldukça fazla olmakla beraber bazıları şöyledir;

 1. Perpetua
 2. Aden
 3. Ludwig
 4. Crema
 5. Slumber
 6. Kelvin
 7. 1977
 8. Nashville
 9. Hefe
 10. Walden
 11. Inkwell
 12. Brannan
 13. Toaster
 14. Sutro
 15. Earlybird

Ancak bunlar dışında seçenekler de vardır. Ayrıca Gotham, Apollo, Lilly ve Poprocket gibi kaldırılanlar da vardır. Her üye bunları kullanabilmekte olsa da bazen sorun olabilir. Eğer destek ile iletişime geçilirse çözüm bulunabilir.

Instagram destek hattı nedir, platformda yaşanan sorunlar için kullanılabilecek bir hattır. Eğer help@instagram.com, complaint@instagram.com adreslerine girilirse çözüm bulunabilir.

Instagram Özellikleri Neler?

Instagram kurucuları tarafından tanıtılmasından sonra sürekli yenilik yapar. Bu kapsamda birçok özellik de tanıtılmıştır. Bu açıdan IGTV, Reels, hikayeler ve daha birçok seçenek sunulmuştur.

İNSTAGRAM TÜRK BEĞENİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN      İNSTAGRAM YABANCI BEĞENİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

İNSTAGRAM TÜRK TAKİPÇİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN      İNSTAGRAM YABANCI TAKİPÇİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN