Instagram Neden Bağımlılık Yapar?

Instagram Neden Bağımlılık Yapar?

Sosyal medya bağımlılığı günümüzde birçok kişide görülür. İnsanlar her gün saatlerini buraya harcar. Bu durum günlük hayatta zaman ayırması gerekilen yerleri kısıtladığı, işte performansı düşürdüğü için büyük bir sorundur.

Instagram da bu bakımdan diğer sosyal medya ağları gibi bağımlılık yapabilmektedir. Öyle ki bazı kişiler her gün 2-3 ya da daha fazla saatini burada geçirir. Ancak bu zamanın doğru değerlendirilmesi yeni bir dil öğrenmenize, yeni bir hobi edinmenize, arkadaşlarınızla/sevdiklerinizle sosyalleşmenize izin verebilir.

Bu nedenle hem platformun neden platformun neden bağımlılık yaptığını hem de nasıl kurtulabileceğinizi bilmek size yardımcı olacaktır.

Instagram Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir?

Instagram bağımlılığı belirtileri kendini çok kolay bir şekilde gösterir. Bunu anlamak oldukça kolaydır. Gün içinde platforma sık sık girmek, 24 saatin 3-4 saatini buraya ayırmak, hiçbir şey yapmadan sadece keşfet bölümünde dolaşmak buna işaret eder.

Bunun nedenleri herkeste farklıdır. Ancak en önemli nedenlerinden biri sosyal medya platformu olarak, zaman ve mekan fark etmeden insanlara birbiriyle iletişim kurma izni vermesidir. İnsanların birbirinin ne yaptıklarını görebilmeleri oldukça büyük bir etmendir.

Bunun yanı sıra başta profesyoneller ve sevilen isimler dahil olmak üzere diğer kullanıcıların ne yaptığı da birçok kişide merak uyandırır. Örnekler çoğaltılabilecek olmakla beraber Instagram bağımlığından kurtulmak mümkündür. Bunun için her şeyden önce kararlı ve istekli olmanız gerekir.

Günlük tutmak

Instagram bağımlılığından kurtulmanın yolları oldukça fazladır. Günümüzde birçok kişi paylaşımlarını can sıkıntısından, krizlerine çözüm bulmaktan, iç çatışmalarını insanlara gösterme arzusundan kullanır.

Eğer bunun için saatler harcıyorsanız, bunun  yerine bir günlük tutmak önerilir. Kendinize özel ve hoş bir defter alabilir, kendinizi kötü hissettiğiniz herhangi bir zaman buraya yazabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Düşünmek İçin Zaman Ayırmak

İnsanlar Instagram’ı can sıkıntısı nedeniyle de kullanır. Örnek olarak kalktığında ya da yemek yerken platforma girenlerin sayısı oldukça azımsanamayacak kadardır. Ancak bu gibi alanlar da verimli şekilde kullanılabilir.

Instagram bağımlılığından kurtulmanın yolları arasında sabah kalkma zamanı, yemek yeme gibi anlarda düşünmek, plan yapmak önerilir. Böylece hem o gün neler yapmanız gerektiğini aklınızdan geçirebilir, hem de daha fazla verim alabilirsiniz.

Instagram’ın Dijital Bir Ortam Olduğunu Unutmamak

Instagram’da çok vakit harcıyorum diyorsanız, platformun sadece dijital bir ortamdan ibaret olduğunu unutmamanız gerekir. Burada saatler harcamak, sizin için herhangi bir artı sunmaz. Bunun aksine gün içerisinde yapmanız gereken aktivitelerden zaman çalar.

Dolayısıyla arkadaşlarınızla konuşmak istiyorsanız onları aramak veya buluşma teklif etmek daha iyi bir yöntemdir.

Boş Zamanları Değerlendirmek

Instagram bağımlığından kurtulmak için önemli bir yöntem de boş vakitleri değerlendirmektir. Eğer bu zamanlarda bir hobiyle uğraşırsanız yeni beceriler elde edebilirsiniz. Spor yaparsanız kendinizi fiziksel ve düşünsel olarak geliştirebilirsiniz. Kitap okursanız zihninizi geliştirebilirsiniz.

İNSTAGRAM TÜRK BEĞENİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN      İNSTAGRAM YABANCI BEĞENİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

İNSTAGRAM TÜRK TAKİPÇİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN      İNSTAGRAM YABANCI TAKİPÇİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Google arama motorundan bu konuları aratarak bilgi alabilirsiniz yada sitemizde ki içeriklerden de aynı konularda bilgi alabilirsiniz. Bu konuların haricinde bilgi almak istediğiniz her konuda lütfen aşağıdaki yorum kısmına yazarak bize bildirin.instagram beğeni satın al 1 tl, beğeni satın alma instagram, instagram beğeni satın al ucuz, instagram beğeni satın alma güvenilir, instagram yavaş beğeni satın al, ucuz beğeni satın al, instagramda beğeni satın alma, instagram reels beğeni satın al, instagram beğeni satın al mobil ödeme,

 #instagrambegeni #takipci #takipcisatinal #instagramtakipci #takipçi #instagramtakipcisatinalma #beğeni #takipcisatinalma #instagramtakipçisatınalma #instagramtakipcisatinal #begeni #takipçisatınalma #instagramtakipçi #instagramlike #beğenisatinalma