Telegram Kanal Açma

Telegram Kanal Açma

Pandemi zamanı evlere kapanan insanlar sosyal hayata özlem duyduğu için firmalar birçok yeni uygulamalar ortaya çıkardı veya uygulamalara yeni özellikler getirdi. Bu uygulamaların başına sohbet için kullanılan hem telefon hem de bilgisayarda kullanılabilen uygulamalar gelmiştir.

Telegram da pandemi zamanı en çok etkileşim alan uygulama olmuştur. Ayrıca pandemi zamanı yeni özelliklerle güncellenmiş ve şu anda da birçok kişinin canlı olarak izleyebileceği telegram kanal kurma özelliği gelmiştir.

Telegram Nedir?

Telegram uygulaması 2013 yılında Rus bir programcı tarafından piyasaya sürülmüştür. Uygulamanın amacı yüksek boyutlu belgelerin rahatça gönderilmesi, çevrimiçi mesajlaşma gibi amaçlara hizmet etmektedir. Telegram içerisinde görüntülü konuşma ve sesli arama özellikler de yer almaktadır. Tablet, bilgisayar ve telefonların desteklediği bu uygulama ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Telegram kanal kurma özelliği ise daha yeni güncellenmiştir. Görüntülü aramadan farklı olan bu özellik kişilerin hitabına göre değişir. Kanal kurman isteyen kişiler yalnızca yöneticiler ile diyaloğa geçebilmektedir.

Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram kolay bir şekilde kullanılmaktadır. Öncelikle Telegram’a sahip olmak isteyen kişilerin App Store veya Google Play hesabının olması gerekir. Ardından Telegram uygulamasını ücretsiz bir şekilde indirilir. Telegram üzerinden hesap kaydı yapılır. Hesap kaydı sırasında ad soyad ve isteğe bağlı profil fotoğrafı eklenir. Bu şekilde Telegram’da hesap açılışı yapılır.

Kişi ekleme gibi bir süreç Telegram içerisinde yoktur. Numara üzerinden hesap açıldığı için uygulama otomatik olarak rehberiniz ile senkronizasyon sağlar. Bu sayede hızlıca mesajlaşmaya ve gruplara dahil olabilirsiniz. Ayrıca Telegram’ın kendi özelliği içerisinde hesap açıldığı andan itibaren rehberinizde Telegram kullanan kişilere haber gider. Bu sayede arkadaşlarınız sizin bu uygulamaya giriş yaptığınızı anında öğrenir. Bunun dışında Telegramda kanal açma gibi bir özelliği de yine genel ve gizli olarak kullanabilirsiniz.

Telegram Kanal Açma Nasıl Yapılır?

Telegram kanal açma özelliğini kullanabilmek için uygulamada bir hesabınız olması gerekir. Daha sonra hesap içerisinde bulunan kanal özelliğini kolayca kullanabilirsiniz. Kanal açmanın en büyük özelliği ise büyük kitlelere ulaşmak ve yayın yapabilmektir.

Peki nasıl kanal açabiliriz? Öncelikle IPhone kullanıcıları Telegram menüsünde sağ üst köşede bulunan Kalem simgesine, Android kullanıcıları ise sağ alt köşede bulunan kalem simgesine tıklayarak asıl menüye erişim sağlayabilir. Açılan menüde en üstte yer alan Yeni Kanal seçeneğine tıklamak gerekir. Bu işlemin ardından çıkan sayfada yer alan Kanal Oluştur sekmesine dokunarak gerekli yere erişim sağlanır.

Kanal oluşturma seçeneğinde kanalınızın adı, açıklaması ve fotoğrafı seçilir. Ardından gizli veya genel seçeneğinden isteğe göre biri seçilir ve kanalda yayına başlanır. Kanaldaki izleyici kitlesini yayıncı belirler. Bu durumda Telegram kullanan herkesin yayına girişine izin veriyorsa ‘’Genel’’, yalnızca kendi rehberindeki kişilerin yayına katılmasını istiyorsa ‘’Gizli’’ seçeneğini seçmektedir.

Telegrama gelen bu yeni sistemin birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan ilki canlı yayına benzetilse de kesinlikle canlı yayınla eş değer bir özellik değildir. Canlı yayınlar da yayına katılan kişi yorum yapabilir veya yayın yöneticisi tarafından yayındaki kimse yorum yapamaz. Fakat Telegram kanal özelliğinde yalnızca yayını açan kişi ve yönetici olarak eklediği kişiler yorum yapabilir, konuşabilir. Mesajlar kanal adı veya özel isimle paylaşılır. Bu durum yetkili kişiler tarafından ayarlanır. Kanaldaki yayına katılan kişiler yöneticilerin mesajlarını alıntılayarak cevap verebilir. Mesajların kaç kişi tarafından okunduğunu takip eden bir sayaç yer almaktadır.

Telegram kanallarında abonelik kavramı bulunur. Kanalın abone sayısında bir sınırlama yoktur fakat kanal grupları en fazla 200.000 kişi ile sınırlıdır. Ayrıca üyeler kanaldaki diğer üyelerin bilgilerini kesinlikle göremez yalnızca abone sayısını görüntüleyebilirler.