Telegram Nedir?

Telegram Nedir?

Son zamanlarda en çok kullanılan ve popüler bir hale gelen sosyal medya uygulamalarından biri olan Telegram anlık mesajlaşma servisi hakkında tüm merak edilen konuları yazımızda ele aldık. Telegram Nedir? Telegram Nasıl Kullanılır? Telegram Güvenilir mi? Soruları sosyal medya kullanan bireyler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Son derece güvenilir bir mesajlaşma servisi olan Telegram uygulamasının birçok özelliği bulunmaktadır. Uçtan uca şifreleme özelliği ile tüm mesajlarınız koruma altına alınarak 3. kişilerin görebilmesini engeller. Üstelik çeşitli birçok özelliği ile oldukça eğlenceli bir uygulamadır. Uygulama içerisinde çeşitli gruplarda bulunmaktadır.

Telegram Nedir, Nasıl Kullanılır?

Telegram uygulaması Londra merkezli bir servistir. 2013 yılında Pavel Durov ve Nikolai Durov 2 bilgisayar programcısı tarafından kurulmuştur. 2013 yılında uygulama aktif olarak kullanılsa da son zamanlarda popüler olmaya başlamıştır. Anlık mesajlaşma uygulamasının her geçen gün kullanıcı sayısı artmaktadır. Ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Hem mobil cihazlarda hem de masaüstü cihazlarda kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Oldukça güvenilir bir uygulama olduğundan dolayı kullanıcı sayısı da bir hayli fazladır. İçerik bakımından tıpkı Whatsapp uygulamasına benzemektedir. Telegram uygulaması içerisinde Whatsapp uygulamasından farklı olarak resim paylaşma özelliği bulunmaktadır. Resimlerinizi paylaşarak tıpkı birer anı albümü oluşturabilirsiniz.

Telegram kullanımı oldukça basittir. Uygulamayı cihazınıza yükleyerek hesap açmanız gerekmektedir. Telefon numarası ile giriş sağlanmaktadır. Her ne kadar telefon numarası ile kayıt yapılsa da telefon numarası gizlenerek konum yakınlarında bulunan bireyler ile sohbet etme imkanı tanımaktadır. Sohbetler ve mesajlar telegram da dahil olmak üzere 3. Kişi ve kuruluş ile paylaşılmaz. Son görülme özelliği kapatılabilir. Aynı zamanda sesli ve görüntülü sohbet etme imkanı da sağlamaktadır. Sohbet esnasında olsun veya olmasın ekran görüntüsü alındığı takdirde karşı tarafa bildirim sağlanmaktadır. Telegram uygulaması son derece güvenilir ve ücretsiz sunulan bir hizmettir.

Telegram Ne Zaman Popüler Oldu?

Son zamanların en trend uygulaması olan Telegram servisi 2013 yılında meydana getirilmiş olsa da günümüzde popüler olmaya başlamıştır. Genellikle sosyal medya uygulamaları ve anlık mesajlaşma servisleri arasında en çok Whatsapp kullanılmaktaydı. Ancak Whatsapp uygulaması gizlilik politikasında değişiklik yapmak isteyince ve kullanıcıları ile veri tabanını paylaşabilmek için anlaşma yapınca bir anda yüzlerce kullanıcısını kaybetti. Bundan dolayı anlık mesajlaşma servisi kullanan bireyler alternatif ve güvenilir uygulamalar araştırmaya başladı. İçeriğinde çeşitli birçok özellik bulunması ve gizlilik bakımından son derece titiz olması ile Telegram uygulaması en çok tercih edilen servis haline gelerek popüler olmaya başlamıştır.

Telegram Güvenilir mi?

Anlık mesajlaşma servisi kullanan bireyler tarafından en çok merak edilen konular arasında Telegram güvenilir mi sorusu da yer almaktadır. Çünkü kullanılan tüm uygulama ve servislerin veri tabanı bulunmaktadır. Bundan dolayı sohbetler veri tabanında kayıtlı olarak kalır. Bireyler mesajlarının ve verilerinin bir başka uygulama ile paylaşılması istemediği takdirde uygulamanın güvenilir olup olmadığını merak etmektedir. Telegram uygulaması sohbetlere erişim sağlayamamaktadır. Bundan dolayı da veri tabanında kayıt oluşmamaktadır. Uygulama içerisinde sadece sohbet eden iki kişi arasında mesajlar kalmaktadır. Üstelik mesajları herkesten sil özelliği sayesinde gizlilik oldukça yüksektir.

MTProto protokolü ile hizmet sunan Telegram servisi mesajları uçtan uca şifreleme özelliğiyle korumaktadır. Gizli mod özelliği ile mesajlar belirli süre sonrasında yok olmaktadır. Bulut veri tabanı özelliği sayesinde son derece güvenilir bir uygulamadır. Özellikle gizlilik politikası hususunda oldukça hassas ve titiz bir servistir. Gönül rahatlığı ile Telegram uygulamasını tercih edebilirsiniz.