TikTok Varsayılan Gizlilik Seçenekleri

TikTok Varsayılan Gizlilik Seçenekleri

TikTok varsayılan gizlilik seçenekleri konusunda bilgi almak gerekiyor. Bu konuda hem gençler hem de yetişkinler için bu seçenekleri açıklayacağız.

TikTok, kullanışı kolay kaliteli bir kısa video paylaşım platformu. Bu platform, bazıları tarafından yayınlanan videolar sebebiyle eleştiri yağmuruna tutulsa da aslına TikTok, kaliteli ve özgün içeriklerin de bulunduğu harika bir ortam. Bir platformu bazı videolar sebebiyle kötülememek gerekiyor. Aralarında iyi olan videolara da hak vermek lazım. Neyse, lafı daha fazla uzatmadan TikTok’un gençler ve yetişkinler için uygulamış olduğu gizlilik seçeneklerini açıklayalım.

TikTok Varsayılan Gizlilik Seçenekleri

TikTok, herkes için güvenli bir ortam oluşturmaya çalışıyor. Bu doğrultuda bazı önlemler alıyor. Öncelikle gençler için uygulanan varsayılan gizlilik seçeneklerine değinmiş olalım. Karşımıza ilk olarak özel hesap ayarı çıkıyor. Bu ayar, hesabın gizli veya herkese açık olmasını sağlıyor. Yaşı 13 ile 15 arası olanlarda ayar özel olarak yer alırken 16 ile 17 yaş aralığındaki gençler için herkese açık olarak ayarlanıyor. Bir diğer ayar olan hesabı önerme ayarı 18 yaşın altındaki gençlerde kapalı olarak yer alıyor. Video indirmeleri ise 13 ile 15 yaş aralığındaki gençlerde kapalı, 16 ile 17 yaş aralığı gençlerde ise kapalı fakat değiştirilebilir olarak bulunur.

TikTok varsayılan gizlilik seçenekleri arasında gençler için sunulan bir diğer ayar olarak doğrudan mesaj özelliği belirtilebilir. 13 - 15 yaş aralığındaki gençler için doğrudan mesaj özelliği kullanılamazken 16 - 17 yaş aralığındaki gençler için varsayılan olarak kapalı olur. Genç, bu ayarı arkadaşlarına aktif edebiliyor. Bunun yanı sıra düet yapma özelliği hakkında da bir ayar mevcut. 13 ile 15 yaş aralığındaki gençlerle düet yapılamıyor fakat bu yaş aralığındaki insanlar düet yapabiliyor. 16 - 17 yaş aralığı için ise bu seçenek, arkadaşlara aktif olarak yer alıyor.

TikTok, daha pek çok konuda gençleri korumak adına elinden gelen çabayı göstermeye gayret etmeye çalışıyor. TikTok’un dikkat ettiği bir diğer konu olarak videoya ekleme yapma olayından söz edebiliriz. 15 yaşına kadar olan gençler için video ekleme olayı mümkün olmaz fakat yaş aralığı 16 ile 17 olan gençler için bu ayar arkadaşlar olarak aktif olur. İsteyen genç bu ayarı güncelleyebilir.

TikTok varsayılan gizlilik seçenekleri ile birlikte videolara yorum yapma konusunda da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kullanıcılar bu konuda bilgi alarak kimlerin kendi videosuna yorum yapabileceğini öğrenebilir. 15 yaşına kadar olan gençler için yorum yapma arkadaşlara aktif olurken 16 - 17 yaş aralığında ise bu ayar herkese açık bir şekilde yer alıyor. İsteyen kullanıcı, bu ayarı güncelleyebiliyor.

TikTok ile ilgili bilinmesi gereken daha pek çok şey mevcut. Gençler için genel olarak bu ayarlar yer alıyor olsa da gençler dışında yetişkinler de bu konuda bilgi sahibi olmak isteyebilir. Yetişkinler için ayarlar genel olarak herkese açık bir şekilde bulunuyor olsa da kullanıcıların bu konuda yapması gerektiği şey gizlilik ayarlarına girip istediği seçeneği istediği hale getirmek. 18 yaş ve üzeri kullanıcılar, TikTok’ta kendi sorumluluğunda bulunur. Bundan dolayı bu konuda ne yapması gerektiğini de bilmelidir.

Bu konu ile beraber sizlere TikTok varsayılan gizlilik seçenekleri ile ilgili hem gençler hem de yetişkinler için çeşitli bilgiler vermiş olduk. Umarız bu konu siz değerli okurlarımız için yararlı bir içerik olmuştur.