Twitch Canlı Yayın Yapma

Twitch Canlı Yayın Yapma

Yayıncı olmak isteyen bazı kullanıcıları Twitch canlı yayın başlatma adımlarının nasıl olduğunu merak edebiliyor. Aslında oldukça kolay.

Günümüzün en popüler sosyal medya ağlarından birisi olan Twitch, yayıncılık konusunda sunduğu performans ile biliniyor. Yakın zamanda kara para aklama ile gündeme gelen yayın platformu, bir miktar yayıncı ve izleyici kaybetse de halen yoğun bir şekilde tercih edilen bir yer. Twitch yayıncısı olup bu alanda kendini geliştirmek isteyen bir kişinin yapması gerektiği şey Twitch Studio kullanmak ve bununla beraber bir de yardımcı uygulama edinmek. Peki bu nasıl yapılıyor? Detaylar konumuzda.

Twitch Canlı Yayın Başlatma Adımları

Twitch’te yayın açmak için öncelikli olarak Twitch web sitesine giriş giriş yapmak veya kayıt olunmadıysa kayıt olduktan sonra giriş işlemini tamamlamak gerekiyor. Bu işlemin ardından sağ üst tarafta yer alan profil simgesine basılmalı ve “Yayıncı Paneli” kısmı seçilmeli. Ardından “Yayın Yöneticisi” düğmesine basarak yayın ekranına geçiş yapın. Burada önemli olan nokta yayın anahtarına sahip olunması gerektiği. Bu sayfadan doğrudan yayın yapılmıyor, ek bir uygulama gerekiyor. Bu uygulamalardan birisi olan OBS Studio üzerinden konuyu anlatıyor olacağız.

Twitch Studio Beta, Streamlabs Desktop, Gamecaster, Lightstream Studio, Melon ve XSplit Broadcaster gibi pek çok yayın yazılımı mevcut olsa da OBS Studio, ücretsiz ve kaliteli bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yayın anahtarını bulmak için “Ayarlar” sekmesi altından “Yayın” seçeneğine girmek gerekiyor. Burada “Birincil Yayın anahtar” kısmı mevcut. Buradan yayın anahtarı kopyalanmalı.

Twitch canlı yayın işlemi için bu aşamalar tamamlandıktan sonra OBS Studio başlatılmalı ve ardından “Ayarlar” kısmına girilerek bu ekranda “Yayın” seçeneği seçilmeli. Bu seçenekte bulunan “Hizmet” kısmından “Twitch” belirlenmeli. Ardından “Yayın Anahtarını Kullan” seçeneğine basılarak anahtar buraya eklenmeli. İsteyen kullanıcı hesabını bağlayarak da bu işlemi uygulayabilir. Eğer sorun olursa yayın anahtarı ile yapabilirsiniz. Ayarları kaydettikten sonra “Yayını Başlat” seçeneği ile yayın aktif hale gelebilir. Yayını başlatmadan önce sahne ve kaynakların olduğu kısımdan bazı düzenlemeler yapılmalı ki yayın daha güzel olsun.

Twitch Canlı Yayın Özellikleri

Kullanıcıların yayın açma işlemi bu şekilde bizlerin karşısına çıkıyor. Bunlara ek olarak sizlere Twitch yayın panelinin hangi özelliklere sahip olduğundan da bahsedelim ki yayın ekranından daha iyi yararlanın. Yayın ekranında bizlerin karşısına çıkan detaylardan birisi kanala baskın yapma özelliği oluyor. Baskın özelliği, farklı bir kanala destek vermek amacıyla kullanılıyor. Bu özellik sayesinde izleyiciler, o kanala destek olarak kanalın büyümesinde yardımcı oluyor.

Karşımıza çıkan bir diğer şey hedef özelliği olmakta. Bir Twitch yayıncısı, hedef özelliği sayesinde kendisine bir hedef belirleyebilir ve bu hedef doğrultusunda yol alabilir. Örneğin takipçi hedefi belirlenebilir ve hedefe ulaştıktan sonra izleyicilere özel bir etkinlik düzenlenebilir. Bunun gibi pek çok hedef belirlemek mümkün. Hedef belirlerken şunu da ifade edelim ki ilerleme çubuğunu özelleştirme olanağı da mevcut.

Twitch canlı yayın özellikleri arasında klip yapma özelliği de bizlerin karşısına çıkıyor. YouTube’a da eklenen bu özellik Twitch’de de bulunmakta. Kullanıcılar, istediği aralığı klip haline getirerek diğer izleyicilerin bu kliplere hızlıca ulaşmasını ve ilginç anları inceleyebilmesini sağlıyor. Twitch, bu gibi daha pek çok özelliğe sahip. Diğer özellikler arasından bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Yayın işareti ekleme

  • Yayın bilgisini düzenleme

  • Seyir partisi başlatma

  • Yayında değilken farklı bir kanalın yayınını gösterme

  • Sohbet geçmişini temizleme

  • Sohbeti takipçilere sınırlama