Web Sitesi Trafiği Ne İşe Yarar?

Web Sitesi Trafiği Ne İşe Yarar?

Web sitesi trafiği hakkında web sitesi sahiplerinin bilmesi gerektiği birçok şey mevcut. Gelin bu konuda bunları sizlere ayrıntılı bir şekilde aktaralım.

Web siteleri, günümüzde büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Kullanıcılar, bir web sitesi kurarak bu sitenin üzerinde bazı değişiklikler yapabiliyor ve kendine özgü bir içerik ortaya koyabiliyor. Site geliştirirken dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi SEO olurken diğeri web sitesinin trafiği olarak açıklanabilir. SEO ile beraber web sitesinin hızı, sitenin aktifliği ve içeriklerin kalitesi gibi çeşitli kriterler öneme sahip olur. Site trafiği ise sitenin ne kadar ziyaretçi çektiğini gösterir.

Web Sitesi Trafiği Nedir?

Site trafiği, bir siteye olan giriş ve çıkışları gösteren veri olarak açıklanabilir. Gerçek hayattan örnek vererek açıklayalım ki konuyu daha iyi anlayasınız. Örneğin bir şehrin yolunu düşünün. O yolda araç trafiği oluşuyor ve gün içerisinde pek çok araç geçişi sağlanıyor. Her geçen araba bir web sitesi kullanıcısı olarak düşünülebilir. Bu şekilde web sitelerinin de trafiği bulunuyor.

Web sitesine giriş yapan bir kullanıcı, o sitenin sayfalarında dolaştıkça trafiği arttırıyor. Bazılarının aklına şu soru gelebilir: Web sitesi trafiği tıkanabilir mi? Bu soruya evet cevabını verebiliriz. Dijital ortamda da bir sınır bulunuyor. Eğer limit aşılırsa trafik tıkanma noktasına gelir ve kullanıcılar sayfalarda ağır ağır gezer yani sayfaların açılma hızı düşer. Bunun sebebi her sunucunun donanımlarının güçlerinin farklı oluşu. Bazıları saniyede 200 kullanıcıyı kaldırabilirken bazıları 20.000 kullanıcıyı rahatlıkla kaldırabilir. Bu, özelliklere göre değişkenlik gösterir.

Bu konuda bilinmesi gereken bir diğer şey sahte trafik olayı oluyor. Gerçek trafik, gerçek kullanıcıların oluşturduğu trafik olurken buna ek olarak bir de sahte trafik olayı mevcut. Sahte trafik, botlar tarafından oluşturulan trafik olmakta. Bazen siteler saldırı alabilir. DDoS olarak da adlandırılan bu saldırılar sonucunda web sitesi aşırı yavaşlık yaşayabiliyor. Bu durum bot kullanıcıların siteye saldırması ile oluşturuluyor.

 

Web Sitesi Trafiği Avantajları

Web siteleriyle ilgili bilinmesi gereken daha pek çok şey var. Bunlardan birisi de trafiğin sunduğu ayrıcalıklar olarak bizleri karşılıyor. Öncelikli olarak şunu ifade edelim ki web sitesi trafiği, önemli bir yere sahip. Google, bu konuda büyük bir önem gösteriyor. O siteye giren kullanıcılar fazla oldukça ve bununla birlikte Google arama motoru üzerinde o sitedeki sayfalara yapılan girişlerde artış yaşandıkça site, arama sonuçlarında daha çok ön planda yer almaya başlıyor. Bu sayede kullanıcılar, daha başarılı bir performans sergileyebiliyor.

Site trafiğinin sunduğu daha pek çok şey mevcut. Bunlar arasında sitenin daha çok ziyaretçi çekmesi yer alıyor. Bir sitenin trafiği güçlendikçe o site arama motorlarında daha çok öne çıkacağı için daha çok kullanıcı kitlesine ulaşabiliyor olacak. Yani site bu şekilde hızlı bir büyüme kaydedebilir hale gelecek. Buna ek olarak web sitesi ile ilgili çeşitli bilgiler kullanıcılar tarafından da yayılabilir olacak. Yani bazı kullanıcılar, arkadaşlarına bu siteyi önerebilecek. Bu da önemli bir trafik artışı sağlayarak kullanıcı kitlesini güçlendirebilir.

Site trafiği, önemli bir konu olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu trafiğin güçlenmesi halinde elde edilebilecek bir diğer başarı para kazanmak olarak ifade edilebilir. Pek çok firma, para kazanmak adına bu konuda yoğun bir çaba sarf ediyor. Gelir elde etmenin yolu aslında oldukça basit. Biraz azimli çalışma ile güzel bir şekilde kazanç sağlanabilir. Trafik arttırma da siteye daha çok müşteri çekeceği için kazançları katlayabilir.